• COVID-19 pandemisi nedeniyle, dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 400 bine ulaştı, vaka sayısı ise 60 milyon. Pandeminin en yüksek seviyeye geldiği bu dönemde duruşmalar acilen ertelenmelidir.
 • Türkiye bugüne kadarki en yüksek COVID-10 günlük hasta sayısına ulaştı. Bulaş riskinin önlenmesi için duruşmaların ertelenmesi çok acil ve önemlidir.
 • COVID-19’un İkinci dalgasında tedbirlerin nispeten düşük seviyede tutularak, ekonomik istikrarı korumak amaçlansa da; duruşmaların ertelenmesinin ekonomiye zararı olmayacaktır. Ertelenmezse, hukuk camiasında ve cezaevlerinde önlenemez bir hızda hastalık yayılacağından, ülke olarak uğrayacağımız zarar çok daha yüksektir.
 • Hukuk sistemimizin kıymetli mensupları ülkemizin bir değeri olarak maksimum seviyede korunmalıdırlar. Bununla birlikte, pandemi için gereken önlemler, tutuklu ve hükümlüleri de kapsamak durumundadır. Ayrıca müştekilerin de can sağlığı tehlikeye girmektedir. Bu nedenle, duruşmalar ertelenmelidir.
 • COVID-19’dan korunmak için alınması gereken tedbirleri en iyi bilen sağlık çalışanlarında bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bini bulmuş olması, bu tedbirleri “bilme”nin “korunmak” için yeterli olmadığının bir göstergesidir. “Bilinçli olmak” yeterli değildir, tedbirsiz koşullar oluşturmamak gerekmektedir. Duruşmalar ertelenmelidir.
 • Duruşma salonları, COVID-19 pandemisinden korunmak için gereken koşulları sağlayamayacak ortamlardır. Sosyal mesafe, havalandırma, sıkça el yıkamak, yaşlıların ve kronik hastaların korunması, temas süresinin kısa tutulması ve filyasyonun takibi; duruşma salonlarında uygulanamayacak tedbirlerdir. Duruşmalar ertelenmelidir.
 • Duruşma salonları, sosyal mesafenin korunamayacağı ortamlardır. Yüzlerce kişinin katıldığı suç örgütü davalarında sanıkların birbirlerine mesafeli şekilde oturmaları mümkün olmamaktadır. Sanıkların yanlarında bulunan jandarmalar ile mesafeleri durmaları da güvenlik nedeniyle mümkün değildir.
 • Duruşmada hazır bulunması gereken kişiler arasında yaşlı ve kronik hastalığı olanlar da olabileceğinden, duruşmaların ertelenmesi gerekmektedir.
 • Tutuklu sanıkların yaşlı aile fertleri, aylardır çocuklarını/yakınlarını görememiş olmalarından dolayı, duruşmaya katılacaklardır. Duruşma salonlarına ulaşmak için toplu taşımalar kullanacak, uzun saatler boyunca dışarıda olacakları içini dışarıdan hazır yiyecekler yiyecek vb pek çok riskli temaslarda bulunacaklardır. Duruşmalar ertelenmelidir.
 • Tutuksuz sanıklar duruşma salonlarına ulaşmak için toplu taşımalar kullanacak, uzun saatler boyunca dışarıda olacakları içini dışarıdan hazır yiyecekler yiyecek ve bunun gibi daha pek çok riskli temaslarda bulunacaklardır..Tüm bunların önlenmesi için duruşmaların ertelenmesi gerekmektedir.
 • Duruşma salonları son derece kalabalık olduğundan yeterince havalandırılması mümkün olmamaktadır. Soğuk hava koşulları ile birlikte değerlendirildiğinde duruşma salonlarının sağlıklı koşullar sağlanacak kadar havalandırılmasının mümkün olmadığı açıktır. COVID-19 tedbirleri kapsamında duruşmalar ertelenmelidir.
 • Duruşma salonunda uzun süre konuşma yapmak gerekmesi, hava yolu ile COVID-19 bulaşma riskini arttıran bir unsurdur. Duruşmalar acilen ertelenmelidir.
 • Duruşmalar uzun saatler boyunca sürmektedir. Bilindiği üzere, temas süresi, COVID-19’u bulaştırmada önemli bir konudur. Duruşmalarda bir araya gelen kişilerin temas sürelerini kısıtlı tutmaları mümkün değildir. Bu nedenle duruşmaların ertelenmesi elzemdir.
 • Duruşmada bulunan kişiler mesafeli konumlanmış dahi olsalar, 4 saatten fazla süre aynı mekanı paylaşmak durumda olduklarından, istatistiklere göre bulaş riski son derece yüksektir. Duruşmalar ertelenmelidir.
 • Duruşma salonları, sıklıkla el yıkamaya müsait değildir. Yoğun şekilde seyreden duruşmada sanıklar ellerini yıkamak için fırsat bulmakta zorlanabilirler. Ayrıca duruşma salonlarında ortak kullanılan lavabolarda bulaş riski çok yüksektir.
 • Duruşma salonlarındaki kişiler, normal şartlarda bir arada bulunmayan insanlar olduğundan, filyasyonunu takip etmek neredeyse imkansızdır. Örneğin bir jandarma görevlisinin ailesinde korona çıktığında, onun hangi sanıklara yakın durduğunu tespit etmek ve ilgili sanıklardan diğerlerine virüsün yayılmasını zamanında engellemek mümkün olmayacaktır.
 • Farklı koğuşlarda olan tutuklu sanıklar duruşma esnasında bir araya geldiğinden, duruşmalar her koğuşa COVID-19’un yayılmasına neden olarak büyük bir sağlık krizi doğurabilir. Duruşmalar ertelenmelidir.
 • Hükümlüler, suçlarının karşılığını özgürlüklerini kaybederek ödemektedirler. COVID-19’a karşı tedbirsiz koşullar oluşturarak hükümlülerin sağlıklarını riske atmak -insaniyet namına- yanlıştır. Duruşmalar ertelenmelidir.
 • Masumiyet karinesi gereği sanıklar, suçları sabit olmadığı müddetçe masumdurlar. Sanıkların hayatlarını riske atmak yerine duruşmaların ertelenmesi, akla en uygun olan davranış olacaktır.
 • Duruşmalara katılan her bir kişinin can sağlığının korunması adına, duruşmaların ertelenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir