29 Aralık 2020 tarihinde son savunmaları alınan 78’i tutuklu 236 sanıklı Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik davada son aşamaya gelindi.

1,5 yıldır devam eden duruşmalarda önce tüm sanıkların savunmaları alındı. Savunmaların dinlenilmesinin ardından geçtiğimiz yıl 13 Aralık’ta, 91 tutuklu sanık tahliye olmuştu. Son 1 yıl içinde müştekiler, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan tutuksuz sanıklar ve tanıklar dinlendi. Tüm savunmalar alınıp, beyanlar alındıktan sonra 13 Kasım 2020 tarihinde Savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Bunun ardından son 1,5 ayda sanıkların ve sanık müdafilerinin esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları dinlendi.

Aile Bakanlığı, Adnan Oktar davasına müdahil olmadı

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 18 Eylül 2019 tarihli duruşmasının 1. oturumunda sanık savunmalarının dinlendiği esnada söz alan, katılan vekilleri Aile Bakanlığı’nın davaya müdahil olması için talepte bulundu. Bu talep daha sonra değerlendirilmek üzere ertelendi. Ardından 3 Ekim 2019 tarihli duruşmanın 4. celsesinde katılan vekilleri duruşma salonunda söz alarak taleplerini yeniden dile getirdiler. Ancak 1,5 yıl süren dava boyunca katılan vekilleri tarafından gelen ısrarlı taleplere rağmen Aile Bakanlığı, Adnan Oktar davasına müdahil olmamıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı da, Adnan Oktar davasına müdahil olmadı

2020 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Adnan Oktar davasına müdahil olması yönünde ihbarda bulunulmuştur. Bunun üzerine gereken incelemeler yapılmış ve 30.11.2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Mahkemeye gönderilen yazıda şu açıklamalara yer verilmiştir:

“Müvekkil Bakanlığımızla yaptığımız yazışmalar sonucu müvekkil Bakanlığımızca; ‘Savcılığın esas hakkındaki mütalaası üzerine yapılan inceleme sonucunda, BAKANLIĞIMIZI İLGİLENDİREN BİR HUSUSA RASTLANMADIĞINDAN bu aşamada dava dosyasına müdahil olunmasına gerek görülmediği’ bildirilmiştir. Müvekkil Bakanlığımızın bu bildirimi gereği bu dilekçemizle BU AŞAMADA DAVAYA MÜDAHİL OLMA TALEBİMİZDEN VAZGEÇMİŞ BULUNMAKTAYIZ.”

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir